جاذبه های شهرکرد

معرفی جاذبه های گردشگری استان چهار محال و بختیاری

تالاب چغاخور
تالاب بین‌المللی و زیبای چغاخور با مساحتی حدود دو هزار و 300 هکتار در دامنه ارتفاعات "برآفتاب" و "کلار" (با سه هزار و 830 متر ارتفاع) در نزدیکی شهر "بلداجی" واقع شده است. این تالاب در مسیر جاده شهرکرد- خوزستان قرار گرفته و از شهرکرد 65 کیلومتر فاصله دارد.
 
فضای وسیع و هوای لطیف و چشم‌اندازهای بدیع همراه با آواز و پرواز پرندگان مهاجر و بومی، این تالاب را در ردیف یکی از کانون‌های مهم جذب گردشگری در استان قرار داده است.
ویژگی منحصر به فرد تالاب، زیست نوعی ماهی از خانواده گامبوزیا (ماهی گورخری) در این مکان است. بهترین فصول بازدید از این تالاب بهار و تابستان است. تالاب‌های "گندمان" و "سولقان" از دیگر تالاب‌های دائمی استان است که در نزدیکی این تالاب واقعند.
 
راه دسترسی آسفالته، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، فضای سبز، سکوی‌نشیمن، دسترسی به واحد اقامتی و پذیرایی و پارکینگ از امکانات و تسهیلات این تالاب محسوب می‌شود.
 
چشمه دیمه:
چشمه دیمه، سرچشمه اصلی زاینده رود قبل از ایجاد تونل‌های کوهرنگ، در ده کیلومتری "چلگرد" و در مجاورت روستای دیمه واقع گردیده است. آب این چشمه از گواراترین آب‌های جهان است و خواص درمانی (جلوگیری از پوسیدگی دندان و درمان سنگ کلیه) نیز دارد.
مناظر زیبا و چشمگیر و فضاسازی‌های اطراف چشمه، این مکان را در ردیف زیباترین گردشگاه‌های شهرستان کوهرنگ قرار داده است.
بهترین فصول بازدید از این جاذبه بهار و تابستان است.
 
راه دسترسی آسفالته، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، فضای سبز، سکوی نشیمن، دسترسی به واحد اقامتی و پذیرایی، پارکینگ، آلاچیق، زمین‌های ورزشی و بازی کودکان، امکانات و تسهیلاتی است که مسافران به این چشمه‌ می‌توانند از آن بهره ببرند.
 
چشمه کوهرنگ
این چشمه با دبی آب بسیار زیاد از دامنه‌های "زردکوه" سرچشمه می‌گیرد و پس از گذر از پیچ و خم‌های فراوان به دریاچه سد کوهرنگ می‌ریزد و از تونل اول کوهرنگ وارد زاینده رود می‌شود.
مناظر بسیار زیبای طبیعی اطراف چشمه و حضور عشایر در منطقه زیبایی آنرا دوچندان کرده است.
دستیابی به این نقطه که بیشتر در فصول بهار و تابستان جهت بازدید توصیه می‌شود، براحتی با هر نوع خودرو امکان‌پذیر است.
 
راه دسترسی مناسب، آب آشامیدنی، فضای سبز دسترسی به هتل کوهرنگ از جمله امکانات و تسهیلات اقامت کنار این چشمه است.
 
چشمه برم
چشمه  مصفای "برم" در مرکز شهر لردگان واقع شده و با شهرکرد 150 کیلومتر فاصله دارد.
این چشمه پر آب علاوه بر تامین آب کشاورزی، یکی از سرشاخه‌های کارون به حساب آمده و چشم‌انداز زیبایی را برای شهر لردگان بوجود آورده است. اطراف این چشمه به‌صورت پارکی جهت تفرج و گذراندن اوقات فراغت اهالی شهر لردگان و گردشگران فضاسازی شده است.
 
امکانات و تسهیلات: جاده آسفالته، فضای سبز، سرویس بهداشتی، آب آشامیدنی، سکوی نشیمن، دسترسی به واحد پذیرایی و اقامتی، تجهیزات جهت بازی کودکان، پارکینگ.
 
چشمه‌های مولا و سرداب
این دو چشمه با فاصله نسبتا" نزدیک به هم به ترتیب در مجاورت روستای "آلیکوه" و "رستم آباد" از توابع شهرستان اردل، از چشم اندازها و مناظر بسیار زیبایی برخوردارند و هر روز به‌ویژه روزهای تعطیل پذیرای صدها گردشگر و مسافر از نقاط مختلف است.
برای رفاه مسافران اقدامات زیرساختی از قبیل جاده دسترسی، ساخت سکوی نشیمن و سرویس بهداشتی در این دو مکان صورت گرفته است. فاصله این نقاط تا شهرکرد 120 کیلومتر می باشد.
 
دشت لاله‌های واژگون
این دشت در 12 کیلومتری "چلگرد" و در نزدیکی روستای "بنواستکی" از توابع شهرستان کوهرنگ واقع شده است. وسعت زیاد (سه هزار و 400 هکتار) پوشش گیاهی بسیار زیبا و ارزشمند، لاله‌های واژگون (اشک مریم) در دو نوع قرمز و زرد و نیز نزدیکی به دیگر جاذبه‌های قطب سیاحتی کوهرنگ از این منطقه تفرجگاه بسیار مناسبی ساخته است. زمان رویش و شکفتن لاله‌های واژگون در این دشت از اواسط فروردین ماه شروع و تا اواخر اردیبهشت ادامه دارد.
 
امکانات و تسهیلات
راه دسترسی آسفالته، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، فضای سبز، سکوی نشیمن، دسترسی به هتل کوهرنگ، پارکینگ.
 
منطقه حفاظت شده تنگ صیاد
این منطقه 21هزار و 600 هکتار مساحت دارد و پارک ملی "تنگ صیاد" را با وسعتی معادل پنج هزار و 400 هکتار در دل خود جای داده است. دستیابی به این منطقه از طریق محور مواصلاتی شهرکرد- اصفهان میسر است.
تنگ صیاد به واسطه دارا بودن تپه ماهور های متعدد زیستگاه مناسبی جهت گونه قوچ و میش است.
کوهستان‌های جنوبی منطقه  صخره‌های صعب‌العبور دارد که جمعیت قابل توجهی  از پلنگ، کل و بز در آن زندگی می‌کنند.
از دیگر جانوران منطقه می توان گرگ، روباه، شغال، کفتار و پرندگانی همچون کبک دری، کبک چیل، تیهور و عقاب را نام برد.
در این منطقه امکان شکار با کسب مجوز لازم از سازمان حفاظت محیط زیست وجود دارد.
نزدیکترین شهر به منطقه تنگ صیاد "فرخشهر" است.
 
امکانات و تسهیلات
راه دسترسی آسفالته، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، فضای سبز، سکوی نشیمن، دسترسی به واحدهای پذیرایی و اقامتی شهرکرد، پارکینگ.
 
منطقه حفاظت شده سبزکوه
این منطقه زیبا با وسعتی در حدود 62هزار هکتار در سه شهرستان بروجن، لردگان و عمدتا" اردل گستردگی دارد و دارای اکوسیستم های ویژه و چشم اندازهای طبیعی، مرتعی، جنگلی و کوهستانی می باشد. آبشارهای پرآب و دیدنی مثل تنگ زندان و معدن زیبایی منطقه را دوچندان کرده است.
این منطقه سه نوع آب و هوا دارد و به تبع آن جانورانی چون پلنگ، خرس قهوه ای، سنجاب بلوطهای غرب ایران، کل، بز و کیک دری در این منطقه زندگی می کنند.
 
امکانات و تسهیلات:راه دسترسی آسفالته، فضای سبز، آب آشامیدن، فاصله تا اولین پمپ بنزین
 
آبشار آتشگاه
این آبشار در 190 متری شهرکرد و در 40 کیلومتری شهر لردگان در دره‌ای روح افزا به طول 2 کیلومتر قرار گرفته است.
مسیر این آبشار از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان را فضای سرسبز و بی‌نظیری از انواع درختان و گیاهان جنگلی فراگرفته است.
شیب زیاد و پستی و بلندی‌های دره، آبشارهای کوچک متعددی را ایجاد کرده است.
پیوند عناصر زیبای طبیعی مانند دره،سبز زار و اقلیم مناسب، فضای بسیار فرح بخشی را جهت تفرج در این مکان فراهم می آورد.
سراسر بهار و تابستان این آبشار جهت بازدید مناسب است.
 
 امکانات و تسهیلات: جاده آسفالته، آب آشامیدنی، سکوی نشیمن، فاصله تا اولین پمپ بنزین (لردگان 40 کیلومتر) دسترسی به مهمانسرای جهانگردی لردگان، سرویس بهداشتی، پارکینگ و کمپینگ.
 
آبشار دره عشق
آبشار دره عشق در منطقه "مشایخ" (شهرستان اردل) در مجاورت روستای "دره عشق" در فاصله 110 کیلومتری شهرکرد واقع شده است. این آبشار با سرعت زیاد از دل کوه بیرون می‌جهد و بیش از 100 متر ارتفاع دارد. در کنار این آبشار رود کارون به آرامی جاری است و در ترکیب با انارستان‌ها و شالیزارهای روستاهای دره عشق و دورک شاهپوری، فضای شگفت انگیزی را بوجودآورده است.
در اکثر فصول سال بویژه بهار بازدید از این آبشار مناسب است.
 
امکانات و تسهیلات
جاده دسترسی آسفالته، پارکینگ، آب آشامیدنی، فضای سبز.
 
پارک جنگلی پروز
در منتهی‌الیه حدود جنبی استان در 50 کیلومتری لردگان، گردشگاه زیبای "پروز" با طبیعت بهشتی خود در امتداد دره‌ای سبز قرار گرفته است.
فضای دنج و خلوت، سایه سار درختان بلند و قد کشیده این پارک، چشمه‌های زلال متعدد به‌علاوه شالیزارهای پراکنده و درختان جنگلی اطراف، تصویری زیبا از طبیعت خداوندی را جلو چشم هر بیننده‌ای به نمایش می‌گذارد. به‌طوری‌که کمتر گردشگر و بازدید کننده‌ای است که با یکبار دیدن میل بازدید مجدد در دلش موج نزند و مسحور صحنه‌ها و مناظر زیبای این طبیعت دست نخورده نگردد. این پارک جنگلی فضای بسیار مناسبی برای استراحت و گردش خانواده‌ها و اردوهای دانش آموزی و دانشجویی است.
 
امکانات و تسهیلات
جاده آسفالته، فضای سبز، سکوی نشیمن، سرویس بهداشتی، پارکینگ، دسترسی به واحدهای اقامتی لردگان، فاصله تا پمپ بنزین لردگان (50 کیلومتر).
 
گردشگاه سیاسرد
چشمه سیاسرد در پنج کیلومتری شهر بروجن قرار گرفته است. هوای خنک و مطبوع و درختان زیبا و کهنسال اطراف این چشمه مکانی بسیار زیبا برای تفرج و استراحت ساکنین شهر بروجن و سایر گردشگران بوجود آورده است. به طوری‌که همه روزه و به‌ویژه در روزهای تعطیل این مکان شاهد گشت و گذار تعداد زیادی از مسافران و گردشگران است.
فضاسازی‌های مناسب و سهل الوصول بودن میل به بازدید از این گردشگاه را دوچندان کرده است.
 
امکانات و تسهیلات
جاده آسفالته، فضای سبز، سرویس بهداشتی، سکوی نشیمن، دسترسی به واحدهای اقامتی و پذیرایی شهر بروجن، تجهیزات جهت بازی کودکان، پارکینگ، آب آشامیدنی.
 
غار سراب
غار سراب در 56 کیلومتری جنوب غربی شهرکرد و حدود 7 کیلومتری شهر "باباحیدر" (شهرستان فارسان) در مسیر دره‌ای زیبا و معتدل، در مجاورت روستای امیدآباد قرار گرفته است.
از انتهای جاده آسفالته تا دهانه غار باید حدود 15 دقیقه پیاده روی کنید.
این غار شگفت‌انگیز دو دهانه دارد و به‌دلیل وجود موانع طبیعی بیش از 600 متر از آن قابل دسترسی نیست از یکی از دهانه‌های غار، آبی خروشان و خنک بیرون می‌آید ارتفاع شقف غار در بعضی از نقاط به 15 متر می‌رسد در دالان طویل غار قندیل‌های آهکی زیبا به وفور وجود دارد و فرآیند تشکیل این قندیل‌ها ادامه دارد.
 
امکانات و تسهیلات
آب آشامیدنی، دسترسی به واحدهای پذیرایی فارسان، دسترسی به پمپ بنزین فارسان، جاده آسفالته
 
غار یخی چما
در فاصله 25 کیلومتری "چلگرد" در نزدیکی روستای "شیخ علیخان" یکی از نادرترین و اعجاب انگیزترین غارهای منطقه به نام "غار یخی چما" با قندیل‌های فراوان یخی واقع شده است.
از زیریخ‌های این غار چشمه‌ای با آب سرد در جریان است که در نهایت به سد کوهرنگ می‌ریزد.
قرار گرفتن در دره‌های عمیق و انباشت حجم برف‌های چندین ساله در این مکان سبب شده قندیل‌های یخ و توده‌های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.
 
کمربند سبز حاشیه زاینده رود
تمامی مسیر حاشیه زاینده رود از سامان تا "قراقوش" (نزدیک سد زاینده رود) دارای مناظر زیبا و چشم نواز است که از ترکیب رودخانه، باغ‌های سرسبز دوطرف جاده و هوای پاک بوجود آمده است.
این مسیر بدلیل وجود مجموعه‌های تفریحی در محل پل "زمانخان" شرایط اقلیمی مساعد در حدود 9 ماه از سال و دسترسی نزدیک به مرکز استان و شهرهای استان اصفهان همیشه مورد توجه گردشگران بوده است.
در انتهای این مسیر سد و دریاچه زاینده رود وجود دارد که به نوبه خود زیباست. در این مسیر زاینده رود هنوز از مناطق صنعتی عبور نکرده و رنگ آبی و تمیز آب همراه با هوای مطبوع و باغ‌های سرسبز اطراف آن بسیار دلپذیر است.
 
حاشیه رود کارون
سرشاخه‌های متعدد رود کارون در قلمروهای غربی و جنوب غربی استان شامل لردگان، خانمیرزا، فلارد، جنوب بازفت و جنوب شهرستان اردل جریان دارند. این منطقه عناصر ارزشمند گردشگری‌ای همچون آب و هوای مناسب و دلپذیر در اکثر فصول سال، نزدیکی و دسترسی مناسب به خوزستان از طریق جاده‌های آسفالته و وجود جنگل‌های متراکم بلوط در حواشی مسیرهای اصلی دارد.
این رودخانه از دره‌های شگفت‌انگیزی عبور می‌کند و در ترکیب جریان رود، جنگل‌های بلوط و کوه مناظر بدیعی را عرضه می‌کند.
از جمله بهترین این مناظر را در مسیر جاده شهرکرد- خوزستان در روستای دوپلان (110 کیلومتری شهرکرد) می توان مشاهده کرد.
 
آبشار تونل کوهرنگ
این آبشار از سرازیر شدن آب تونل اول کوهرنگ به‌وجود آمده است. این تونل جهت انتقال آب چشمه کوهرنگ و دیگر چشمه‌های اطراف به زاینده رود در سال 1332 در منطقه کوهرنگ، جایی که اکنون شهر توریستی چلگرد ـ مرکز شهرستان کوهرنگ ـ قرار دارد، ایجاد شد. تلاش برای انتقال این آب به زمان‌های قدیم برمی‌گردد. در زمان صفویان تلاش برای ایجاد شکاف در کوه کارکنان و انتقال آب، راه به جایی نبرد.
(این شکاف که در نزدیکی تونل است، خود یکی از دیدنی‌های تاریخی منطقه است)
آبشار این تونل و فضاهای بسیار زیبای اطراف آن مناظر بسیار زیبایی را برای هر ببننده‌ای ایجاد کرده است.
در تمام فصول سال ـ حتی زمستان ـ به سبب نزدیکی با پیست اسکی چلگرد این مکان مورد بازدید گردشگران قرار می‌گیرد.